Amadeus kommer till CHARM

Inlägg av Klas den 6 februari 2008

amadeus.jpg

Nästa vecka är det dags för Chalmers arbetsmarknadsdagar, CHARM. Det är en mässa på två dagar där företag kan göra reklam för sig och försöka locka till sig framtidens ingenjörer. Eftersom Chalmers är den bästa skolan i Sverige är det många företag som vill försöka få tag i chalmeristerna. Så också Amadeus.

Känner du för att jobba med IT inom ett riktigt stort, utländskt företag borde du kolla vad du kan göra hos oss. Vi hanterar miljontals flygförfrågningar varje dag från våra kunders webbsiter. Kunder som Lufthansa, AirFrance, Thai Air, Finnair, Quantas, Iberia, mm använder våra produkter för sina webbsiter.

Vår GDS (Global Distribution System) är ett av världens största system för flighter, hotell, etc. Mängder av resebyråer kopplar upp sig mot vår GDS för att ta reda på tider, priser, tillgänglighet och köpa biljetter till deras kunder.

Känner du för att jobba i Nice i Frankrike eller någon annan stan i världen där vi har kontor tycker jag att du skall komma till vår monter på CHARM. Har du inte möjlighet att komma dit skall du istället titta på vår webbsite och om det låter intressant skicka in ditt CV till oss.

Vi finns i V-huset på Chalmers, tisdag den 12 februari och onsdag den 13 februari, se kartan till höger.


3 kommentarer
  1. David skrev 21:14 den 8/02 2008

    Dock utan bord och stolar. :)


  2. Karl W skrev 18:58 den 13/02 2008

    Haha. Där var ju jag idag! På Charm. Och här var jag för att du har skrivit en sökmotorvänlig text om Nike + skor / Apple-sändare.


  3. Klas skrev 18:45 den 14/02 2008

    Vilken tillfällighet! Ännu ett tecken på att min blogg är själva web 3.0.

    Besökte du vår monter?


Kommentera

Obs: Inlägg från okända besökare kommer att granskas innan de publiceras. Detta kan fördröja publiceringen, men om du skrivit snällt och fint visas ditt inlägg så småningom.

Annons

Digitala tidningar i iPad med Qiozk.
Köp och läs svenska tidningar direkt i din iPhone eller iPad.

Franskt lexikon


Vårt svensk-franska lexikon innehåller över 3000 ord och växer hela tiden eftersom vi alla hjälps åt att fylla det.

Senaste snacket 

  • Sébastien: Hej, For dem som vil jobba och leva i Frankrike. Texdecor Förtåget letar efter Fransk/svensktalande...
  • Mikael: Salut! ;) Tack för länkarna! Är i samma situation som du var och såg länkarna nu. Perfekt att lyssna på på...
  • Jennifer: Mitt namn är Jennifer, jag bor, studerar och jobbar i Nice på en skola som heter Azurlingua, jag har varit...
  • Klas: Hej Ulf, då jag bodde i Frankrike var det fyrverkerier varje måndag under sommaren. Sommaren är väl bara 8...
  • Ulf: Undrar om det du som är felunderättad eller jag som missat något. Men jag har aldrig sett fyrverkeri VARJE...
Add to Technorati Favorites
Bloggtoppen.se
Blogglista.se

BlogRankers.com