Inlägg av Klas den 1 december 2008
Hej alla vänner!
Nu är mitt äventyr i Frankrike slut för den här gången. Det har varit väldigt, väldigt, intressant och lärorikt att leva i Frankrike i drygt två år!
Jag återkommer nog med djupare reflektioner om ett tag, när jag varit hemma tillräckligt länge för att förstå vad jag saknar.
Till dess är ni välkomna till min andra blogg:
www.klasigoteborg.se
Njut och ha det bra var ni än är och ett stort tack till er alla som uppmuntrat mig och följt mig via bloggen!

Barken Viking hemma i vackra Göteborg. Foto: Klas
Kommentera
Liknande inlägg
Idag fick vi se Ullevi och Göteborg live här på den franska TVn för det var fotbollsmatch mellan Sverige och Frankrike.
Det var trevligt att se hemmaplan, så att säga. Inget regn vad jag kan se heller. Bådar gott inför hemfärden.
Såhär ser franska fotbollskommentatorer ut:
[tags]fotboll, Göteborg, Ullevi, Frankrike, tv, fransmän, Sverige[/tags]...
Anställningsintervjun gick tydligen utmärkt så jag kan börja jobba direkt när jag kommer hem till Göteborg. Anställningsavtalet är påskrivet och tillbakaskickat så nu kan jag ha en lugn och fin semester mellan jobben.
Anställningsavtalet mottaget.[tags]anställning, anställnignsavtal, avtal, Frankrike, foto, jobb, intervju[/tags]...
Göteborgsposten har en artikel om Marseille — Rivierans Göteborg på sin webbplats.
Jag var i Marseille i julas så jag kan komplettera artikeln med den här bilden på den sk "tramwayen" som smyger fram från häger i bilden nedan.
Den karakteristiska spårvagnen i Marseille med Notre Dame de la Garde på klippan...