FlyMe justerar priserna

Inlägg av Klas den 22 februari 2007

Eftersom jag fortfarande bor kvar lite, lite i Sverige flyger jag en del fram och tillbaka mellan NCE och GOT och jag brukar hålla lite koll på flygpriserna på den här sträckan. Det finns tre flygbolag som flyger direkt, vilket är otroligt bra. Alla tre är dessutom sk LCC (Low Cost Carriers), som vi säger på jobbet.

Igår kväll besökte jag FlyMe för att kolla läget och jag hittade en schysst biljett hem över påsk. Men jag ville ha en biljett i mars också fast de kostade betydligt mer. Nästan 3000 kr. Egentligen är det ju inte så mycket för två flygresor, men när man vet att man kan få samma resa billigare blir man lite snål.

Nu ikväll var jag inne igen och vad skådar mina ögon om inte helt nya priser på allt. Resorna hit på fredagar och hem på söndagar har blivit dyra, men de omvända (de som jag gillar) har blivit jättebilliga. Totalt €83,20 för en tur- och returbiljett. Inte dåligt!

Bara för att fira blir det ny tävling här: Vad föreställer bilden. Första rätt svar bland kommentarerna vinner en baguette. Som vanligt.

Ha det bra allihopa!

dscn3143.jpg


8 kommentarer
  1. Orienteringskungen skrev 7:58 den 23/02 2007

    Instön i vänster nederkant med Koön och Marstrandsön i mitten.


  2. Wilbur skrev 0:24 den 24/02 2007

    Ge Anders baguetten!
    Han har rätt.
    Hälsn Wilbur


  3. Linda skrev 10:39 den 2/03 2007

    Vad Flyme må skapa är vanskligt och kort; det dör som en stormvind i öknen bort… :(


  4. Klas skrev 18:43 den 2/03 2007

    Det höll längre än väntat iaf. Nu är jag fast i detta sexkantiga land. För evigt.


  5. challe skrev 19:06 den 3/03 2007

    Flyme justerar priserna igen.
    Just nu har dom justerat bort alla priser. Tråkigt värre! Såg fram emot att träffa Klassemannen nästa vecka :P ..
    Grattis Anders, håller med Wilbur, du har rätt.. Då kommer nästa fråga: vad är det för blått och vitt man ser i högra hörnet? :)
    // Charlie


  6. Klas skrev 8:13 den 5/03 2007

    Du kommer ju hit så det blir ju inga problem att träffa mig!

    Och jag vet vad det blåvita är ;)


  7. Orienteringskungen skrev 13:21 den 9/03 2007

    Man ser ju inte så mycket av det blåvita… Men det är defenitivt en robin 2160. Svårt dock att säga om det är en A eller Ai. Har jag vunnit nåt? :)


  8. Klas skrev 23:30 den 9/05 2008

    Ja, Anders, du har vunnit en baguette. Skall försöka frakta hem en till Sverige någon gång.


Kommentera

Obs: Inlägg från okända besökare kommer att granskas innan de publiceras. Detta kan fördröja publiceringen, men om du skrivit snällt och fint visas ditt inlägg så småningom.

Annons

Digitala tidningar i iPad med Qiozk.
Köp och läs svenska tidningar direkt i din iPhone eller iPad.

Franskt lexikon


Vårt svensk-franska lexikon innehåller över 3000 ord och växer hela tiden eftersom vi alla hjälps åt att fylla det.

Senaste snacket 

  • Sébastien: Hej, For dem som vil jobba och leva i Frankrike. Texdecor Förtåget letar efter Fransk/svensktalande...
  • Mikael: Salut! ;) Tack för länkarna! Är i samma situation som du var och såg länkarna nu. Perfekt att lyssna på på...
  • Jennifer: Mitt namn är Jennifer, jag bor, studerar och jobbar i Nice på en skola som heter Azurlingua, jag har varit...
  • Klas: Hej Ulf, då jag bodde i Frankrike var det fyrverkerier varje måndag under sommaren. Sommaren är väl bara 8...
  • Ulf: Undrar om det du som är felunderättad eller jag som missat något. Men jag har aldrig sett fyrverkeri VARJE...
Add to Technorati Favorites
Bloggtoppen.se
Blogglista.se

BlogRankers.com