Inlägg av Klas den 25 mars 2007
Det verkar som det är Sterling som har tagit över FlyMe, eller åtminstone deras flighttider. GP skrev den 21 mars om att nya ägare skulle återbilda FlyMe och det verkar alltså som det är Sterling som fixat fram stålarna. Alternativt har de bara tagit över flighttiderna.
När man söker efter resor på sterling.dk finns det numera flighter att boka, till skillnad från förut då det alltid var fullt om man inte bokade två månader i förväg.
Nu kan jag återigen åka hem på fredag kväll och komma tillbaka på söndag kväll, vilket är väldigt bra om man behöver stilla sitt Göteborgsabstinens utan att behöva ta ledigt från jobbet.
2 kommentarer 
Kommentera
Liknande inlägg
Kan det vara så att ännu ett flygbolag väljer att lägga ner rutten Göteborg - Nice? Tidigare har både Malmö Aviation och FlyMe gjort samma sak under min tid här på Rivieran.
Sterling är för tillfället det enda flygbolaget som flyger direkt mellan Göteborg och Nice. På deras webbplats kan man...
Det verkar som Malmö Aviation har återgått till att enbart flyga inkrikes. De har visserligen flighter till Bryssel, men de flygs av deras partner Brussel Airlines. Nice finns således inte kvar bland destinationerna.
Trist att förlora ännu ett direktflyg mellan Nice och Göteborg, men å andra sidan var det alltid svårt...
FlyMe gick i konkurs som alla vet och lämnade mig med tre oanvändbara biljetter.
Det som irriterar är inte att jag förlorade drygt hundra euro utan att det enda direktflyget mellan Nice och Göteborg med bra flighttider försvunnit.
Jag hoppas Sterling kan ta över lite mer i framtiden.
För att lätta upp stämningen...
Heja vad bra, jag har också ”Göteborgs abstinens” ibland…
Fast för min del blir det mer Borås… Hittade just his från Linda…
http://brazilianlinda.blogspot.com/
[...] flygbolag väljer att lägga ner rutten Göteborg – Nice? Tidigare har både Malmö Aviation och FlyMe gjort samma sak under min tid här på [...]